Головна Мій профіль   Выход     Вход   RSS        Ви увійшли як Гість      Група   Гости
До уваги батьків майбутніх першокласників
 Вільні місця в закладі освіти на 1 клас; 2 клас; 3 клас; 5 клаc.

Меню сайту

Головна » 2020 » Листопад » 6 » ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ
14:32
ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

В Україні щорічно 9 листопада відзначають День української писемності та мови. За православним календарем це день вшанування пам'яті преподобного Нестора Літописця - послідовника творців слов'янської писемності Кирила та Мефодія. А головною традицією свята є загальнонаціональний радіодиктант для всіх бажаючих. Але про все по порядку.

Історія свята

Донині вчені досліджують походження української писемності. Існує версія, що на території України було кілька її варіантів. У Північному Причорномор'ї користувалися абеткою, яка була схожою на грецьку і латину, а в східних регіонах використовувалися сарматські значки, які мали схожість з грузинською азбукою.

У древніх слов'ян існувало одночасно дві абетки: глаголиця і кирилиця. При цьому, глаголиця досі не має аналогів. Імовірно, цей алфавіт винайшов слов'янський просвітник Кирило Філософ для запису богослужбових текстів. 

Сучасна літературна українська мова з'явився в XVIII столітті. Першим твором, який було написано з його використанням, вважається "Енеїда" Котляревського. Остаточно закріпив українську розмовну мову в літературних творах поет Тарас Шевченко.

9 листопада 1997 року тодішній президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав указ про відзначення Дня української писемності та мови.

Свято також співпадає з днем вшанування пам'яті Нестора Літописця, який відомий як послідовник творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія та автор першого літописа, що описує історію Київської Русі.

Особливості святкування

Раніше існувала традиція: 9 листопада батьки відводили дітей до школи, а потім йшли до церкви поставити свічку перед образом Нестора-Літописця і помолитися, щоб він допоміг дитині у навчанні.

З відкритих джерел

У День української писемності та мови за традицією покладають квіти до пам'ятника Нестору Літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою, а також стартує Міжнародний конкурс знавців української мови ім. Петра Яцика.

Спочатку в знаннях змагаються на базі шкіл, потім районів, областей, і завершальний етап – загальноукраїнський рівень. У конкурсі також можуть брати участь іноземці, які володіють українською мовою. Переможці отримують цінні подарунки та грошові призи.

Також з 2000 року в цей день у прямому ефірі "Українського радіо" транслюють Всеукраїнський диктант національної єдності, який може написати будь-який бажаючий. У 2019 році 9 листопада припадає на вихідний, у зв'язку з цим написання диктанту перенесли на 8 листопада, п'ятницю, щоб студенти і школярі могли долучитися до акції.

З кожним роком кількість учасників мовленнєвого флеш-мобу зростає. Традиційно до написання диктанту долучаються відомі люди, політики, художники, студенти та школярі. 

 

Факти про українську мову

Волонтерський рух "Мова - ДНК нації" опублікував цікаві факти про українську мову.

Українська мова, за різними даними, займає 25[1] або 32[2] місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. Для 36[3]-37,5[4] мільйонів осіб українська мова є рідною. Загалом у світі 41-45 мільйонів осіб володіють українською. Сьогодні, 9 листопада, українці відзначають День української писемності та мови. На честь цього дня пропонуємо дізнатися або пригадати цікаві факти про рідну мову.

Цікаві факти про українську мову

  • Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів[5].
  • За лексичним запасом[6] найбільш близькою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики, далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%). До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11[7].
  • В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.
  • 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова «мед» і «страва». Це була перша згадка українських слів[8].
  • Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва «руська мова».
  • В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру «П».
  • Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера «Ф».
  • В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
  • Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.
  • Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово «вороги» – «вороженьки».
Переглядів: 36 | Додав: glusenkoolena | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]


Copyright MyCorp © 2021
Конструктор сайтів - uCoz